The Range News is Maleny's premium Weekly Newspaper delivered each Friday
to the People of the Sunshine Coast Hinterland from Glasshouse to
Kenilworth and west to Peachester.

Phone 07 5494 2454
Fax 07 54943268
Email: rangenews@dnet.aunz.com

Young Artists
shine at awards

by Cameron Outridge


The Hinterland Young Artists’ Competition 2004 was opened on Saturday 12th June by Mr Ken Hinds to an audience of young artists, parents, teachers and notable community identities.

This year’s judges, Elizabeth Duguid, Rosemary Almberg (double Prize winner at this year’s Maleny Art Awards), Nan Paterson (winner of the major Portrait Prize at this years’s Maleny Art Awards), Janna Pameijer and Donald Greenfield were challenged by 79 entries from hinterland young artists.

Prizes were awarded at the well attended function in the Maleny RSL Hall by Official Patron of the event, Mr Ken Hinds.

This event is an intiative of the Maleny Arts Council Inc., supported by Caloundra City Council, Apex Maleny, Maleny RSL and many private donations.

PRIZE WINNERS:

1st Prize Painting Snr: Benjamin McDonald
2nd Prize Painting Snr: Katriona Cullen

1st Prize Painting Jnr: Michelle Nolan
2nd Prize Painting Jnr: Hannah Moore
Highly Commended: Iagna Jiminez, Wendy Schumann

1st Prize Mixed Media Snr: Anna Chetwynd
2nd Prize Mixed Media Snr: Josh Hew

1st Prize Mixed Media Jnr: Kira Wheatland
2nd prize Mixed Media Jnr: Elizabeth Willing
Highly Commended: Kellea Siegle

Rosetta Book Prize: Mattea Davies

1st Prize Drawing Snr: Chantelle Sheppard
2nd Prize Drawing Snr: Lauren Kesby

1st Prize Drawing Jnr: Aaron Humblet
2nd Prize Drawing Jnr: Brett Bevege

The Joy Roggenkamp Prize: Archer Davies

The Bev Perel Award for Charcoal: Mattea Davies

1st Prize Sculpture Snr: Katriona Cullen
2nd Prize Sculpture Snr: Lauren Kesby

1st Prize Sculpture Jnr: Freda Davies
2nd Prize Sculpture Jnr: Katrine Fitton

Range Sculptors’Award: Freda Davies

Ceramic Award: Katriona Cullen

Cartooning Snr: Chantelle Sheppard
Cartooning Jnr: Archer Davies

The “Maleny” Prize: Kellea Siegle

The Primary School Prize: Montville State Primary School

The RSL Special Prize: Helen Fuller Gifted Book Prize: Katriona Cullen.


Benjamin McDonald won first prize for painting in the senior category

     
 

Anna Chetwyn (1st prize
Mixed Media Snr) pictured
with Johnathon Davies whose
son and daughter both won prizes.

     

Katriona Cullen (1st Sculpture Snr) and friend

Our thanks once again to Cameron & Tanya Outridge
of the Range News Newspaper for this story.